Przejdź do głównej zawartości

Futurologiczna wizja klasy 7a; Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

Dlaczego dysk twardy nazywamy twardym? Co to jest bug? Kiedy powstał pierwszy komputer cyfrowy w Polsce? Na te pytania odpowiadali uczniowie klasy 7a na lekcji informatyki z p. Justyną Białas. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a inspiracją dla nich stała się książka  Marcina Kozioła: „Szalona historia komputerów”.

Zadaniem każdej z 6 grup było stworzenie prezentacji multimedialnej na podstawie wylosowanego fragmentu książki „Szalona historia komputerów” Marcina Kozioła i odpowiedzenie na pytanie, jaką drogę pokonała ludzkość „Od liczydła do smartphone’a”? Prezentacje zawierały mnóstwo ciekawostek, o których większość z nas nie ma pojęcia. Dodatkowo każdy uczeń miał opisać jak będzie wyglądał komputer za 10 lat? Niektóre wizje wydają się bardzo futurystyczne:Komputery na pewno będą elastyczne, będzie można je zwinąć w rulon” (Maja), „Smartphony zostaną zastąpione przez okulary holograficzne” (Oliwier); niektóre bardzo obiecujące i chyba wyczekiwane: „Może nie za 10 lat ale jednak będzie można drukować organy i inne „części zamienne” (Kasper), „Będzie potrafił nawilżać i filtrować powietrze, oczyszczać je ze smogu i szkodliwych substancji dla zdrowia” (Emilia); ale były również przerażające: „Będę się do niego logował za pomocą wszczepionego w mózg inicjatora logowania (implantu), dzięki czemu będę mógł się logować do każdego dostępnego komputera za pomocą moich danych biomedycznych” (Marcin), „Będą w stanie uzyskać dostęp do mózgu użytkownika (…)  blokować każde polecenie ruchu z mózgu do ciała” (Dobrawa).

Projekt był bardzo ciekawy. Jak zawsze ważnym doświadczeniem była współpraca w grupie i prezentacja na forum klasy, a na koniec szczypta fantazji na temat komputerów przyszłości. „Książkę „Szalona historia komputerów” zdecydowanie wszystkim polecamy, a szczególnie tym, którzy nie interesują się komputerami!” -  twierdzą zgodnie  uczniowie klasy 7a i ich wychowawczyni.










 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wrażliwi na poezję"

  „Wrażliwi na poezję” Książki łączą pokolenia! Widać to na przykładzie konkursu ogłoszonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną, który polegał na stworzeniu plastycznych impresji do wierszy napisanych przez poetów gminnego „Klubu Pod Strofą”. Uczniowie naszej szkoły zdobyli w nim liczne nagrody! Laureatom podczas rozdania nagród gratulowały p. Wójt Katarzyna Kaźmierczak oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej   p. Anna Wągrowska-Kumor. Nasi laureaci to:   Oliwia Bugajczyk z kl. 5b (I miejsce), Emilia Lipowicz z kl. 8b (I miejsce), Błażej Kret z kl. 4b (II miejsce) oraz Nina Sygut z kl. 4a (wyróżnienie). Serdecznie im gratulujemy, mając nadzieję, że poezja pozostanie dla nich inspiracją w dalszym rozwoju talentów!    Pamiątkowe zdjęcia na zakończenie uroczystości rozdania nagród  (w gronie wszystkich laureatów) od prawej: Oliwia, Emilka, Nina i Błażej Poniżej: prace naszych uczniów wraz z nazwiskami autorów ilustrowanych wierszy oraz ich tytułami.  

Trzymamy kciuki za naszą drużynę:)

Książka - najlepszy prezent na Dzień Dziecka!

Jak mądrze obdarować dziecko? Oczywiście ofiarowując mu książkę!       Drodzy Rodzice, podwójnie obdarujecie swoją pociechę jeśli wspólnie z nią przeczytacie jakąś wspaniałą opowieść! Żadna gra, ani zabawka nie zastąpi czasu poświęconego dziecku oraz przeżyć, jakie dostarcza nam wspólne czytanie. Przy okazji tak ważnego dla wszystkich święta jakim jest Dzień Dziecka, przypominamy Wam słowa Janusza Korczaka: „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.” W tym, na pewno pomogą Wam mądre książki!!!