Dlaczego dysk twardy nazywamy twardym? Co to jest bug? Kiedy powstał pierwszy komputer cyfrowy w Polsce? Na te pytania odpowiadali uczniowie klasy 7a na lekcji informatyki z p. Justyną Białas. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a inspiracją dla nich stała się książka Marcina Kozioła: „Szalona historia komputerów”.
Zadaniem każdej z 6 grup było stworzenie prezentacji multimedialnej na podstawie wylosowanego fragmentu książki „Szalona historia komputerów” Marcina Kozioła i odpowiedzenie na pytanie, jaką drogę pokonała ludzkość „Od liczydła do smartphone’a”? Prezentacje zawierały mnóstwo ciekawostek, o których większość z nas nie ma pojęcia. Dodatkowo każdy uczeń miał opisać jak będzie wyglądał komputer za 10 lat? Niektóre wizje wydają się bardzo futurystyczne: „Komputery na pewno będą elastyczne, będzie można je zwinąć w rulon” (Maja), „Smartphony zostaną zastąpione przez okulary holograficzne” (Oliwier); niektóre bardzo obiecujące i chyba wyczekiwane: „Może nie za 10 lat ale jednak będzie można drukować organy i inne „części zamienne” (Kasper), „Będzie potrafił nawilżać i filtrować powietrze, oczyszczać je ze smogu i szkodliwych substancji dla zdrowia” (Emilia); ale były również przerażające: „Będę się do niego logował za pomocą wszczepionego w mózg inicjatora logowania (implantu), dzięki czemu będę mógł się logować do każdego dostępnego komputera za pomocą moich danych biomedycznych” (Marcin), „Będą w stanie uzyskać dostęp do mózgu użytkownika (…) blokować każde polecenie ruchu z mózgu do ciała” (Dobrawa).
Projekt był bardzo ciekawy. Jak zawsze ważnym doświadczeniem była współpraca w grupie i prezentacja na forum klasy, a na koniec szczypta fantazji na temat komputerów przyszłości. „Książkę „Szalona historia komputerów” zdecydowanie wszystkim polecamy, a szczególnie tym, którzy nie interesują się komputerami!” - twierdzą zgodnie uczniowie klasy 7a i ich wychowawczyni.
Komentarze
Prześlij komentarz